Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce
Misja
Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce (do 1 VI 2010 r. Instytut Geografii Historycznej Kościoła w Polsce) został powołany do życia przez prof. Jerzego Kłoczowskiego. Formalnie powołany do życia w 1957 r. jako agenda Towarzystwa Naukowego KUL, a od 1968 r. jako samodzielna jednostka naukowo-badawcza KUL, w 2010 r. został włączony w struktury Wydziału Nauk Humanistycznych KUL.
Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce stanowi główne centrum badawcze dla studiów nad dziejami i organizacją przestrzenną Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich na obszarach Polski i Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ośrodek realizuje plan badań nad geografią społeczno-religijną za pomocą nowych technologii geoinformacyjnych (przestrzenne bazy danych i technologie GIS) oraz w seriach wydawniczych, np. Materiały do Atlasu Historycznego Chrześcijaństwa w Polsce, Studia i Materiały do Historii Chrześcijaństwa w Polsce, Geografia Historyczna Kościoła w Polsce.
Od początku swego funkcjonowania Ośrodek współpracuje z różnymi ośrodkami naukowymi w kraju i zagranicą. Do cyklicznych imprez naukowych organizowanych przez Ośrodek należy coroczna ogólnopolska konferencja naukowa historyków zakonnych (51. konferencja - Katowice 8-9 IX 2023 r.); 52. Ogólnopolska Konferencja Historyków Zakonnych - Akcja kryptonim „X-2” (1954-1956)
Projekty
- Atlas klasztorów w Polsce X-XXI w. (2017-2024)
Projekt badawczy pt. „Atlas klasztorów w Polsce X-XXI w.” finansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (na podstawie umowy nr 0273/NPRH5/H11/84/2017). Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Henryk Gapski.
Projekt badawczy pt. „Podziały terytorialne Kościoła łacińskiego w Rzeczypospolitej (X-XXI w.). Od harmonizacji danych do syntezy” finansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (na podstawie umowy nr NPRH/DN/SP/495771/2021/10). Kierownikiem projektu jest dr hab. Bogumił Szady, prof. KUL.
- Budziarze w Ordynacji Zamojskiej - historia grupy społecznej warunkowanej środowiskowo
Projekt badawczy pt. „Budziarze w Ordynacji Zamojskiej - historia grupy społecznej warunkowanej środowiskowo” finansowany w ramach konkursu PRELUDIUM-BIS Narodowego Centrum Nauki (nr 2021/43/O/HS3/01373). Kierownikiem projektu jest dr hab. Bogumił Szady, prof. KUL, zaś doktorantem mgr Dominik Róg.
Publikacje
- Geografia Historyczna Kościoła w Polsce
- Dzieje Chrześcijaństwa Polski i Rzeczypospolitej Obojga Narodów
- Prace Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL (do 2010: Prace Instytutu Geografii Historycznej Kościoła w Polsce KUL)
- Materiały Źródłowe do Dziejów Kościoła w Polsce
- Studia nad Historią Kościoła Katolickiego w Polsce
- Materiały do Atlasu Historycznego Chrześcijaństwa w Polsce
- Biblioteka Historii Społeczno-Religijnej Instytutu Geografii Historycznej Kościoła w Polsce (od 2010 Ośrodka Badań)
- Studia i Materiały do Historii Chrześcijaństwa w Polsce
Dane badawcze (geo-ecclesiae)
Dane badawcze Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce (do 1 VI 2010 r. Instytut Geografii Historycznej Kościoła w Polsce), który stanowi główne centrum dla studiów nad dziejami i organizacją przestrzenną Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich na obszarach Polski i Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Pracownicy
- dr hab. Bogumił Szady - dyrektor Ośrodka
- dr Edyta Chomentowska
- mgr Artur Karpacz
- dr hab. Robert Kozyrski
- dr Joanna Kumor-Mielnik
- s. dr Jadwiga Monika Kupczewska
- mgr Dominik Róg - doktorant
- dr hab. Marek Słoń
- mgr Ewa Warczak
Współpraca
Kontakt
Adres do korespondencji
- Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin
Siedziba
- ul. Chopina 29/9, 20-023 Lublin
Telefon
- +48 81 45 45 328
- geo-ecclesiae@kul.pl