Applications: Difference between revisions
From LHDB
(Created page with "aa") |
No edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
==Lista użytecznych aplikacji z zakresu historii cyfrowej i przestrzennej== | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
|+ | |||
!Tytuł | |||
!Krótki opis | |||
!Twórca | |||
!Link do wejścia | |||
|- | |||
|[[Atlas Kościoła łacińskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII wieku]] | |||
|Świątynie i domy zakonne Kościoła łacińskiego oraz granice świeckie i kościelne ok. 1772 roku ([[Atlas Kościoła łacińskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII wieku|więcej...]]). | |||
|[[Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce|Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL]] | |||
|https://geo-ecclesiae.kul.pl/apps/latin-church-1772 | |||
|- | |||
|[[Religie i wyznania w Koronie w II połowie XVIII wieku]] | |||
|Kościoły chrześcijańskie: katolickie (obrządku greckiego, łacińskiego i ormiańskiego), prawosławne, protestanckie (luterańskie, kalwińskie, braci czeskich oraz mennonickie), synagogi żydowskie, kienesy karaimskie, meczety muzułmańskie. Granice województw oraz administracji kościelnej katolickiej (łacińskiej i unickiej) ok. 1772 r. ([[Religie i wyznania w Koronie w II połowie XVIII wieku|więcej...]]). | |||
|[[Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce|Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL]] | |||
|https://geo-ecclesiae.kul.pl/apps/confessions-crown-1772/ | |||
|- | |||
|[[Struktura terytorialna Kościoła łacińskiego przed II wojną światową]] | |||
|Kościoły rzymskokatolickie oraz granice kościelne (metropolie, diecezje, dekanaty) ok. 1938 r. ([[Struktura terytorialna Kościoła łacińskiego przed II wojną światową|więcej...]]). | |||
|[[Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce|Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL]] | |||
|https://geo-ecclesiae.kul.pl/apps/latin-church-1938/ | |||
|- | |||
|[https://atlasfontium.pl/dataatlasfontium-pl/ DataAtlasFontium: repozytorium danych historycznych] | |||
|Repozytorium danych historycznych działające w oparciu o technologię GeoNode: platformę internetową pozwalająca na gromadzenie i udostępnianie danych przestrzennych oraz ich metadanych, jak również proste wizualizacje ([https://atlasfontium.pl/dataatlasfontium-pl/ więcej...]). | |||
|[https://ihpan.edu.pl/struktura/zaklad-atlasu-historycznego/ Zakład Atlasu Historycznego, Instytut Historii PAN] | |||
|https://data.atlasfontium.pl/ | |||
|- | |||
|[https://atlasfontium.pl/mapy-z-przeszloscia/ Mapy z przeszłością] | |||
|Aplikacja “Mapy z przeszłością” prezentuje skalibrowane mapy dawne, m.in. mapy topograficzne Wojskowego Instytutu Geograficznego z okresu międzywojennego, dziewiętnastowieczne mapy pruskie i niemieckie czy dawne plany miast. W planach jest dodawanie do usług oraz aplikacji także innych opracowań kartograficznych ([https://atlasfontium.pl/mapy-z-przeszloscia/ więcej...]). | |||
|[https://ihpan.edu.pl/struktura/zaklad-atlasu-historycznego/ Zakład Atlasu Historycznego, Instytut Historii PAN] | |||
|https://atlas.ihpan.edu.pl/pastmaps/ | |||
|- | |||
|[https://whgazetteer.org/ World Historical Gazetteer] | |||
|World Historical Gazetteer (WHG) zawiera dane i usługi, które umożliwiają historykom prowadzenie analiz przestrzennych i czasowych oraz ich wizualizację, m.in. pozwala na rekoncyliację danych geograficzno-historycznych [https://whgazetteer.org/about/ (więcej...]). | |||
|[https://www.worldhistory.pitt.edu/ World History Center, Department of History, University of Pittsburgh] | |||
|https://whgazetteer.org/search/# | |||
|- | |||
|[https://www.gazetteers.net/meta.html gazetteers.net] | |||
|Aplikacja umożliwia wyszukiwanie i porównywanie informacji z kilku historycznych baz danych miejscowości na obszarze obecnych Niemiec i Polski. Wspiera identyfikację oraz agregację miejscowości ujętych w różnych zbiorach danych ([https://www.gazetteers.net/meta.html#about wiecej...]). | |||
|[https://www.herder-institut.de/en/welcome/ Herder Institute]; [https://leibniz-ifl.de/ Institute for Regional Geography]; [https://www.uni-giessen.de/jlyou/ Justus Liebig University Giessen] | |||
|https://www.gazetteers.net/app/#/ | |||
|- | |||
|[https://www.compgen.de/portfolio-item/db-ortsverzeichnis/ The Historic Gazetteer] | |||
|Aplikacja początkowo stworzona dla identyfikacji miejscowości w badaniach genealogicznych i historycznych. Zawiera obiekty i miejscowości wraz podaniem historii przynależności do jednostek administracji państwowej i kościelnej oraz podstawą informacyjną ([https://www.compgen.de/portfolio-item/db-ortsverzeichnis/ więcej...]). | |||
|[https://www.compgen.de Verein für Computergenealogie e.V. (CompGen)] | |||
|http://www.gov.genealogy.net/search/index | |||
|} | |||
[[Category:Zasoby geo-ecclesiae]] | |||
[[Category:Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL]] |
Revision as of 19:37, 21 April 2024
Lista użytecznych aplikacji z zakresu historii cyfrowej i przestrzennej
Tytuł | Krótki opis | Twórca | Link do wejścia |
---|---|---|---|
Atlas Kościoła łacińskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII wieku | Świątynie i domy zakonne Kościoła łacińskiego oraz granice świeckie i kościelne ok. 1772 roku (więcej...). | Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL | https://geo-ecclesiae.kul.pl/apps/latin-church-1772 |
Religie i wyznania w Koronie w II połowie XVIII wieku | Kościoły chrześcijańskie: katolickie (obrządku greckiego, łacińskiego i ormiańskiego), prawosławne, protestanckie (luterańskie, kalwińskie, braci czeskich oraz mennonickie), synagogi żydowskie, kienesy karaimskie, meczety muzułmańskie. Granice województw oraz administracji kościelnej katolickiej (łacińskiej i unickiej) ok. 1772 r. (więcej...). | Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL | https://geo-ecclesiae.kul.pl/apps/confessions-crown-1772/ |
Struktura terytorialna Kościoła łacińskiego przed II wojną światową | Kościoły rzymskokatolickie oraz granice kościelne (metropolie, diecezje, dekanaty) ok. 1938 r. (więcej...). | Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL | https://geo-ecclesiae.kul.pl/apps/latin-church-1938/ |
DataAtlasFontium: repozytorium danych historycznych | Repozytorium danych historycznych działające w oparciu o technologię GeoNode: platformę internetową pozwalająca na gromadzenie i udostępnianie danych przestrzennych oraz ich metadanych, jak również proste wizualizacje (więcej...). | Zakład Atlasu Historycznego, Instytut Historii PAN | https://data.atlasfontium.pl/ |
Mapy z przeszłością | Aplikacja “Mapy z przeszłością” prezentuje skalibrowane mapy dawne, m.in. mapy topograficzne Wojskowego Instytutu Geograficznego z okresu międzywojennego, dziewiętnastowieczne mapy pruskie i niemieckie czy dawne plany miast. W planach jest dodawanie do usług oraz aplikacji także innych opracowań kartograficznych (więcej...). | Zakład Atlasu Historycznego, Instytut Historii PAN | https://atlas.ihpan.edu.pl/pastmaps/ |
World Historical Gazetteer | World Historical Gazetteer (WHG) zawiera dane i usługi, które umożliwiają historykom prowadzenie analiz przestrzennych i czasowych oraz ich wizualizację, m.in. pozwala na rekoncyliację danych geograficzno-historycznych (więcej...). | World History Center, Department of History, University of Pittsburgh | https://whgazetteer.org/search/# |
gazetteers.net | Aplikacja umożliwia wyszukiwanie i porównywanie informacji z kilku historycznych baz danych miejscowości na obszarze obecnych Niemiec i Polski. Wspiera identyfikację oraz agregację miejscowości ujętych w różnych zbiorach danych (wiecej...). | Herder Institute; Institute for Regional Geography; Justus Liebig University Giessen | https://www.gazetteers.net/app/#/ |
The Historic Gazetteer | Aplikacja początkowo stworzona dla identyfikacji miejscowości w badaniach genealogicznych i historycznych. Zawiera obiekty i miejscowości wraz podaniem historii przynależności do jednostek administracji państwowej i kościelnej oraz podstawą informacyjną (więcej...). | Verein für Computergenealogie e.V. (CompGen) | http://www.gov.genealogy.net/search/index |