Aplikacje: Difference between revisions
From LHDB
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 26: | Line 26: | ||
|[https://ihpan.edu.pl/struktura/zaklad-atlasu-historycznego/ Zakład Atlasu Historycznego, Instytut Historii PAN] | |[https://ihpan.edu.pl/struktura/zaklad-atlasu-historycznego/ Zakład Atlasu Historycznego, Instytut Historii PAN] | ||
|https://data.atlasfontium.pl/ | |https://data.atlasfontium.pl/ | ||
|- | |||
|[https://atlas.ihpan.edu.pl/pastmaps/ Mapy z przeszłością] | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|[https://whgazetteer.org/ World Historical Gazetteer] | |[https://whgazetteer.org/ World Historical Gazetteer] |
Revision as of 12:00, 28 July 2023
Lista użytecznych aplikacji z zakresu historii cyfrowej
Tytuł | Krótki opis | Twórca | Link do wejścia |
---|---|---|---|
Atlas Kościoła łacińskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII wieku | Świątynie i domy zakonne Kościoła łacińskiego oraz granice świeckie i kościelne ok. 1772 roku (więcej...). | Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL | https://geo-ecclesiae.kul.pl/apps/latin-church-1772 |
Religie i wyznania w Koronie w II połowie XVIII wieku | Kościoły chrześcijańskie: katolickie (obrządku greckiego, łacińskiego i ormiańskiego), prawosławne, protestanckie (luterańskie, kalwińskie, braci czeskich oraz mennonickie), synagogi żydowskie, kienesy karaimskie, meczety muzułmańskie. Granice województw oraz administracji kościelnej katolickiej (łacińskiej i unickiej) ok. 1772 r. (więcej...). | Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL | https://geo-ecclesiae.kul.pl/apps/confessions-crown-1772/ |
Struktura terytorialna Kościoła łacińskiego przed II wojną światową | Kościoły rzymskokatolickie oraz granice kościelne (metropolie, diecezje, dekanaty) ok. 1938 r. (więcej...). | Ośrodek Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL | https://geo-ecclesiae.kul.pl/apps/latin-church-1938/ |
DataAtlasFontium: repozytorium danych historycznych | Repozytorium danych historycznych działające w oparciu o technologię GeoNode: platformę internetową pozwalająca na gromadzenie i udostępnianie danych przestrzennych oraz ich metadanych, jak również proste wizualizacje (więcej...). | Zakład Atlasu Historycznego, Instytut Historii PAN | https://data.atlasfontium.pl/ |
Mapy z przeszłością | |||
World Historical Gazetteer | World Historical Gazetteer (WHG) zawiera dane i usługi, które umożliwiają historykom prowadzenie analiz przestrzennych i czasowych oraz ich wizualizację, m.in. pozwala na rekoncyliację danych geograficzno-historycznych (więcej...). | World History Center, Department of History, University of Pittsburgh | https://whgazetteer.org/search/# |
gazetteers.net | Aplikacja umożliwia wyszukiwanie i porównywanie informacji z kilku historycznych baz danych miejscowości na obszarze obecnych Niemiec i Polski. Wspiera identyfikację oraz agregację miejscowości ujętych w różnych zbiorach danych (wiecej...). | Herder Institute; Institute for Regional Geography; Justus Liebig University Giessen | https://www.gazetteers.net/app/#/ |
The Historic Gazetteer | Aplikacja początkowo stworzona dla identyfikacji miejscowości w badaniach genealogicznych i historycznych. Zawiera obiekty i miejscowości wraz podaniem historii przynależności do jednostek administracji państwowej i kościelnej oraz podstawą informacyjną. | Verein für Computergenealogie e.V. (CompGen) | http://www.gov.genealogy.net/search/index |